چه عواملی باعث بی صدا کار کردن بلبرینگ میشوند

سر و صدا در یک بلبرینگ میتواند از چند عامل مختلف ایجاد شود ، اما بیشترین دلیل مربوط به ارتعاش است . در اینجا بلبرینگ علی توضیح میدهد که چگونه انتخاب روان کننده مناسب میتواند سطح ارتعاشات و نویز را تحت تاثیر قرار دهد.

سر و صدا در بلبرینگ خودرو معمولا با ضربه ای ایجاد میشود ، وقتی بلبرینگ چرخ خودرو آسیب دیده باشد سر و صدای زیادی ایجاد میشود و این صدا ساده ترین راه برای شناسایی بلبرینگ خراب یا شکسته است. اما در مورد مواردی غیر از خودرو چطور ؟

رینگ یا سطوح ( کنس ) ها و ساچمه های بلبرینگ به طور کامل برای هم تنظیم و یا به اصطلاح جفت نیستند . حتی پس از سنگ زنی و صیقل دادن خوب ساچمه و سطوح رینگ ها (درونی و بیرونی) همچنان کاملا هماهنگ شده با هم نیستند . از اینرو این نواقص باعث لرزش های ناخواسته ای میشوند که موجب آسیب و کاهش طول عمر بلبرینگ میشوند .

معمولا نقص های ماشین کاری به شکل سطوح خشن یا ناهموار جلوه میکند که باعث میشود یک حلقه ( رینگ ) به سمت دیگری حرکت کند یا نوسان کند . مقدار و سرعت این جنبش موجب افزایش میزان ارتعاش و صدای بلبرینگ میشوند . ساچمه و رینگ آسیب دیده ، ساچمه و رینگ بی کیفیت ، آلودگی درون بلبرینگ ، روانکاری ناکافی ، شفت نادرست یا تلرانس یاتاقان ( هوزینگ ) و بازی شعاعی نادرست میتواند به ارتعاش (VIBRATION) کمک کنند و به نوبه خود باعث افزایش سر و صدا در بلبرینگ شوند .

هنگام جستجو برای یک برینگ با سر و صدای کم باید بدانید که یک بلبرینگ با کیفیت خوب ، نمای پایانی و صیقلی خوبی در ساچمه ها و رینگ های درون و بیرونی دارد . در طول فرآیند تولید کنس ها و ساچمه ها چندین بار به دقت کنترل میشوند. صیقلی بودن و بی صدا بودن برینگ ها میتوانند توسط شتاب سنج اندازه گیری شود که میزان لرزش در حلقه بیرونی نسبت به حلقه داخلی در 1800 دور در دقیقه بررسی میشود.

شیوه های اشتباه جا زدن بلبرینگ میتواند باعث ایجاد دندانه در رینگ ها شود که خود دلیل ایجاد صدا در کارکرد بلبرینگ است . دقیقا مانند وجود آلودگی که در بلبرینگ ها باعث ایجاد صدا میشوند . برای بی صدا کار کردن ، بلبرینگ باید عاری از هرگونه آلودگی باشد . اگر بلبرینگ در محیط تمیزی استفاده نمیشود باید با سیل ( کاسه نمد و …) در برابر آلودگی محافظت شود .

در یک بلبرینگ با کیفیت خوب استفاده از یک روانکار بی صدا توصیه میگردد . همانطور که از نام آن میبینیم ( روانکار بی صدا ) این گریس ریز فیلتر شده ، به علت عدم وجود ذرات جامد بزرگ ، بلبرینگ را به راحتی به حرکت در می آورد . در حال حاضر در رابطه با گریس های کم صدا با گزینه های متعددی در بازار مواجهیم .

رینگ ها ( کنس ها ) و ساچمه ها هرگز به طور کامل با هم جفت نیستند و همیشه مقداری ارتعاش را به همراه دارند . با این حال راه حل هایی برای انتخاب یک برینگ کم صدا مورد نیاز است. برای اطلاعات بیشتر در مورد بلبرینگ و روانکاری میتوانید با شماره تلفن های بلبرینگ علی تماس بگیرید .